HISTORIKU


Organizata Qendra Kosovare pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar (QKBN)/ Kosovo Center for International Cooperation (KCIC) ėshtė themeluar nė vitin 2001 kurse ėshtė regjistruar mė 8 janar tė vitit 2002 me numrin 51011813.


Nė fillim, misioni i organizatės ka qenė qė tė krijojė paqe tė qėndrueshme nė Kosovė duke ndėrlidhur tė rinjtė e tė gjitha komuniteteve tė Kosovės nė realizimin e projekteve tė pėrbashkėta dhe nė kėtė mėnyrė tė tejkalojnė barrierat e krijuara nga e kaluara...


Nga vitin 2004, organizata ka transformuar misionin e saj. Kėshtu nga kjo periudhė, misioni i organizatės ėshtė tė ngritė aktivizmin qytetar, forcojė ndjenjėn e komunitetit dhe tė promovojė qeverisje tė pėrgjegjshme sikur edhe tė mbėshtesė dhe zhvillojė iniciativat lokale, kombėtare dhe ndėrkombėtare pėr zhvillimin e resurseve humane nė Kosovė e nė veēanti tė rinisė Kosovare.


Nė kėtė mėnyrė, caku kyē i projekteve tė organizatės ėshtė rinia e Kosovės, pavarėsisht nga pėrkatėsia nacionale, fetare, racore, etj. Nė kėtė mėnyrė, organizata ka pėrcaktuar edhe programet e saj pėrmes sė cilave synon tė arrijė misionin:


• Demokratizimi i shoqėrisė duke monitoruar/ avokuar institucionet qeverisėse,
• Edukimi jo formal i qytetarėve e nė veēanti edukimi i tė rinjve nė fushėn e krijimit tė vendeve tė reja tė punės,
• Fuqizimi i Shoqėrisė Civile dhe Rrjetėzimi me organizata tė ngjashme me qėllim tė realizimit tė projekteve qė tangojnė misionin e organizatės,
• Bashkėpunimi ndėrkufitar dhe ndėrkombėtar.


Deri mė tani organizata ka realizuar nė numėr tė madhe tė projekteve (mbi 40), si lidere e tyre por edhe si partnere e organizatave tė tjera nga Kosova dhe organizatave ndėrkombėtare dhe kėto projekte, pothuajse nė tėrėsi, janė financuar nga organizatat/ donatorėt ndėrkombėtarė qė veprojnė nė Kosovė dhe jashtė Kosove.


Qendra Kosovare pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar (QKBN)/ Kosovo Center for International Cooperation (KCIC) vazhdon tė jetė aktive duke realizuar projekte vetanake apo si partner i organizatave tė tjera.

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA