Nis implementimi i projektit “Pėrmirėsimi i bashkėpunimit nė mes qeverisė lokale dhe Shoqėrisė Civile nė rajonin e Anamoravės”


14:20 - 10.02.2013
Ky projekt ka pėr qėllim qė tė pėrmirėsojė raportet ndėrmjet Shoqėrisė Civile dhe qeverive komunale nė tri Komunat e Rajonit tė Anamoravės – nė Gjilan, Viti dhe Kamenicė.Aktivitetet kryesore qė janė planifikuar tė realizohen janė:
• Realizimi i katėr debateve nė fusha tematike – nė tema qė janė nė fokus tė pėrmirėsimit tė qeverisjes komunale
• Fuqizimi i OJQ-ve pėrmes ndėrtimit tė njė organizimi ombrellė, njė rrjeti tė OJQ-ve tė cilat do tė bashkėrendisin aktivitetet kundruall qeverive komunale
• Ngritja e kapaciteteve tė pėrfaqėsuesve tė Shoqėrisė Civile tė Rajonit tė Anamoravės nė fusha tė rėndėsishme pėr tė cilat ata kanė nevojė nė mėnyrė qė veprimi i tyre nė teren tė jetė mė efikas
• Asistencė dhe kėshillime tė ndryshme pėr grupe tė ndryshme tė komunitetit me qėllim tė nxitjes sė tyre pėr tė ngritur ēėshtje tė rėndėsisė sė veēantė para vendim marrėsve dhe
• Realizimi i njė hulumtimi nė zonat rurale tė Komunės sė Gjilanit pėr shkallėn e uniformitetit tė investimeve tė Qeverisė Komunale.

Projekti do tė zgjasė gjashtė muaj. Ka nisur mė 1 janar 2013 dhe pėrfundon mė 30 qershor 2013 kurse ėshtė financuar nga Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE).

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA